Şifrenizi Sıfırlayın

Arama Sonuçları
11 Eylül 2020

Mavi Yolculuk Organizasyonu için Tekne Tanıma Rehberi

Tatil yapmak istediğinize kesinlikle eminsiniz. Fakat önceki tatillerden farklı olmasını talep ediyorsunuz. O halde mavi yolculuk organizasyonları tam siz göre. Deniz içerisinde her an hareket halindeyken harika anılar biriktireceğiniz, unutmayacağınız bir tatil geçirmek için sizin de hakkınız. Mavi yolculuk fikri size eğlenceli ama biraz ürkütücü gelebilir, hele ki denizi sevdiğiniz halde teknede olma fikri midenizi bulandırıyorsa. Bu önyargılardan kurtulmanızı öneririz. Modern tasarım ve iç dizayna sahip tekneler sizi yolculuk sırasında minimum seviyede rahatsız edecektir. Uyurken, yemek yerken ya da güvertede güneşlenirken hiç farketmez. Konu ne olursa olsun çoğunlukla teknede olduğunuzu unutacaksınız. Ufuk çizgisini görüp, maviliklerine dalınca teknede olduğunuz aklınıza gelecek.

Mavi yolculuk organizasyonu düzenlemeye karar vermeden önce tekne tipleri hakkında genel bir bilgilendirmeye ihtiyacınız var. Yolculuğunuzu en iyi şekilde gerçekleştirebilmek adına teknelerin nasıl kategorize edildiğini ve hangi özelliklerini barındırdığını öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Yelkenli Yat ve Tekneler

Yelkenli yat ve tekneler isminden de anlaşılayacağı gibi ana gövdenin üzerine bulunan yelkenler sayesinde hareket yetisi kazanan mekanizmalardır. Yelkenli deniz taşıtları şekline, yelkenlerin sayısına ve düzenine göre farklı şekilde alt kategorilere ayrılmaktadır.

Katamaran: Çift bir gövde yapısına sahip olan yelkenli çeşididir. Her gövdenin kendine has bir motoru bulunmaktadır. Sürtünme katsayısının düşük olması ve motor hacmi sebebi ile diğer yelkenlere kıyasla daha fazla hız yapabilmektedirler. Hız tutkunu olan kişiler tarafında kiralık katamaran sıklıkla tercih edilmektedir.

Gulet: Bodrum tipi olarak da anılan yelkenli teknelerdir. Gulet Tekneler Ege Deniz’inde oldukça popülerdir, kendi içerisinde de alt kategorilere ayrılan teknelerdir. 4 kabinden 12 kabine kadar çeşit ve büyüklüklere sahip guletler, mavi yolculuk organizasyonlarında en çok tercih edilen yelkenlilerdendir. İçerisinde kabin, özel banyo, tuvalet, yemek alanları, salon ve güverteler bulunmaktadır. Ahşap yapıda oldukları için bir katamarana kıyasla oldukça yavaştırlar. Sessiz sakin bir tatil anlayışı arayanlar için idealdir.

Aynakıç gulet: Geleneksel guletlerden farklı olarak kıç bölümlerinde yuvarlak bir yapıya değil, yükseltilmiş köşeli bir yapıya sahiptir. Bu yapılarda da master nitelikli kabinler bulunmaktadır.

Tirhandil: Ege ve Akdeniz’de mavi yolculuk organizasyonları için en çok tercih edilen gulet tipleri arasındadır. Genel yapısı üç köşeli olup, sivri bir uca sahiptirler. Diğer guletlere kıyasla çok uzun yapılara sahip değildirler. Uzunlukları 15-25 metre arasında değişmektedir.

Lüks gulet: Müşteri memnuniyeti odaklı üretilen gulet tiplerindendir. Türkiye’de 21. Yüzyılın başından beri üretilmektedir. İki ya da üç direğe sahip olup, iki motor da bulundurabilirler. Beş yıldızlı konaklama imkanı sunun lüks guletler, geniş ve ferah kabinlere ve eşsiz bir iç dizayna sahiptir.

Klasik gulet: Ortalama olarak 17-30 metre uzunluğa sahiptirler. Guletlerin uzunluklarına bağlı olarak içerilerinde yer alan kabin sayısı değişiklik göstermektedir. Double, twin, triple ve master nitelikli kabinleri bulunmaktadır.

Geleneksel gulet: En uygun ücret aralığına sahip tekne modelleri arasındadır. Birbiri ile aynı modele sahip guletler, özel banyo bulundurmaktadırlar. Kabinlerde çift kişilik ya da ikiz yatak bulunmaktadır.

Motoryat Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mavi yolculuk organizasyonlarında en çok tercih edilen yat çeşitlerinden biridir. Uzun süreli seyahat için en iyi seçeneklerden birisi olan motoryatların 27 feet (8.23 m) ile 80 feet (24,38 m) arasında değişmektedir. Seri üretimi ülkemizde de devam eden motoryatların yüksek güvenlik önlemleri tercih konusunda belirleyici bir unsur olmuştur.

Yat ve Tekne Fiyatları Neye Göre Değişir?

Yat ve tekne fiyatları standart bir katalogta sunulmamaktadır. Tatil esnasındaki hizmetin kapsamı, teknenin özellikleri, tatili süresi ya da tatilin yapılacağı sezon gibi birçok faktör fiyatı değiştirmektedir. Örneğin bir guletin ekim ayındaki kiralama bedeli ile haziran ayındaki kiralama bedeli aynı değildir. Her şirket ekim ayından itibaren yeni kiralama sezonunu açmaktadır. İstediğiniz tekneği istediğiniz zaman aralığında kiralayabilmek adına erken rezervasyon yaptırmanız önemlidir. Bazen son dakika indirimleri ile karşılaşıp, eşsiz fırsatlardan da yararlanabilirsiniz. Bu sebeple yat kiralama sitelerini takip etmeniz önemlidir. Gulet, motoryat ya da katamaran yat kiralamak istiyorsanız kiralama temsilcileri ile birebir görüşerek daha sağlıklı bir fiyat açığa çıkarabilirsiniz. Bunların haricinde kiralama bedeline dahil olan ve olmayan hizmetleri de detaylı bir şekilde araştırmalısınız.

 

Tekne Tatili için Yapılması Gerekenler?

Tekne Tatili için Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir? Normal tatil standartlarının dışına çıkarak tekne tatili yapmayı amaçlayan tatilseverlerin yapacağı ilk araştırma hiç kuşkusuz tatil hazırlığı ile ilgili olacaktır. Tekne tatili kulağa her ne kadar abartılı ve lüks gelse de sanıldığının aksine, iyi bir plan dahilinde bütçe dostu tatile dönüştürülebilir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda yapacağınız tatil hazırlığı, süreç boyunca …

Tekne Nasıl Kiralanır? 

Tekne Nasıl Kiralanır? Tekne nasıl kiralanır konusu, ilk tekne tatili yapacaklar için araştırılacak konulardan biridir. Tekne kiralama sürecinde hiçbir adımın es geçilmemesi gerekir. Kiralama öncesi ve tatil esnasında uygulanan prosedürler yat kiralama firmaları tarafından yazılı kurallara dönüştürülüp, belli standartlara bağlanmıştır. Sitelerde yer alan kiralama sözleşmelerini okuyarak bu konu hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür. Araştırma ...

Fethiye Yat Kiralama Rehberi

Fethiye Yat Kiralama Rehberi Yaz döneminde tatil yapmak için en çok tercih edilen beldelerden biri haline gelen Fethiye’de, farklı bir tatil arayışına girenlerin ortak noktası yat kiralamaktan geçiyor. Günümüzde beş yıldızlı otel konforuna erişebilmiş birçok tekneyi Fethiye’de bulabilmeniz mümkün. Farklı özelliklere sahip motoryat, gulet ya da katamaranı bütçeniz dahilinde uygun ücret mukabilinde kiralayabilirsiniz. Fethiye ya …

Yat Kiralamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yat Kiralamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Yat kiralama için yapmanız gereken işlemleri öğrenmek adına ilk hamleniz hiç kuşkusuz ki bir yat kiralama danışmanı ile görüşme sağlamaktır. Hem kendiniz araştırarak hem de yat kiralama danışmanından direktifler alarak tatil planınıza ve grubunuza en uygun yatı kolay bir şekilde seçebilirsiniz. Göcek’ten yat kiralama yapmak isteyenler ve ilk kez …

Marmaris Mavi Yolculuk Organizasyonları

Marmaris Mavi Yolculuk Organizasyonları Mavi yolculuk, deniz ve güneşle iç içe olduğunuz dinamik tatil anlayışını temsil eden bir konseptin bütünüdür. Kelimenin tam anlamıyla tatili tatil olarak yapabileceğiniz mavi yolculuklarda, bir yere bağımlı kalmazsınız her zaman keşif halinde hazır bir şekilde beklersiniz. Tatil algınızı ve dünyanızı büyük oranda revize edecek bu konsepti mutlaka deneyimlemelisiniz. Mavi yolculuk …

Uygun Fiyata Tekne Tatili Nasıl Yapılır?

Uygun Fiyata Tekne Kiralama! Uygun fiyata tekne tatili yapabilmek düşündüğünüz kadar zor değildir. Tekne tatili hayaliniz var ise aklınızdan bu düşünceleri çıkarmanızı tavsiye ederiz. Çünkü Fethiye tekne kiralama şirketi üzerinden yapacağınız uygun fiyatlı tatil deneyimini hayatınız boyunca unutamayacaksınız. Mürettebatımız, ihtiyaçlarınız doğrultusunda size gerekli hizmeti bir araya getirerek sunmaktadır. Buna ek olarak da sizlerin güvenlik önlemlerinizi …

Kategori: Teknekiralama
Paylaş