Şifrenizi Sıfırlayın

Arama Sonuçları
11 Eylül 2020

Tekne Nasıl Kiralanır?

Tekne nasıl kiralanır konusu, ilk tekne tatili yapacaklar için araştırılacak konulardan biridir. Tekne kiralama sürecinde hiçbir adımın es geçilmemesi gerekir. Kiralama öncesi ve tatil esnasında uygulanan prosedürler yat kiralama firmaları tarafından yazılı kurallara dönüştürülüp, belli standartlara bağlanmıştır. Sitelerde yer alan kiralama sözleşmelerini okuyarak bu konu hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür. Araştırma yapmadan önce yazımızı okuyarak bu konular hakkında temel seviyede bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tekne Kiralama Prosedürleri Nelerdir?

Tekne kiralama adımları genel anlamda fazla vakit almasa da prosedürlerinin en doğru şekilde uygulanması şirketlerin sorumluluğunda olan bir konudur. Tekne kiralama işleminin yasal dayanağı dünya çapında kabul görmüş Mediterranean Yacht Brokers Association (MYBA) gibi profesyonel kuruluşların belirlediği standartlar çerçevesindedir. Tekne kiralama için firmaların oluşturduğu standartlar değişiklik gösterse de temel anlamda bilmeniz gereken şunlardır;

  • Yat kiralama sözleşmelerinde sözleşmeyi imzalayan kişi muhattap alınır. Kendisi ve tatil ekibi için kararlar alır.
  • Tekne tatili boyunca yiyecek içecek teminatı opsiyonel bir şekilde sağlanmakta olup, kiralama bedeline dahil olmayan hizmetler kapsamındadır. Kendiniz ve mürettebat için kumanya alışverişini bizzat kendiniz yapabilirsiniz ya da tekne çalışanlarına yaptırabilirsiniz. Bu konuda tekne kiralama şirketi ile anlaşma sağlamalısınız.
  • Mürettebat çalışma planı ve vardiyası konularında sözleşmede yer alan ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Ekstra bir talebinizin olması dahilinde yetkili kişilerle irtibata geçin.
  • Yakıt masrafları günlük kiralamalarda kiralama bedeline dahil olabilirken uzun vadeli yolculuklarda bu standart değişim gösterebilir. Tekne haricinde su sporu yapmak adına kullanacağınız servis botunun da yakıt masrafı konusunda bilgi almak için kiralama ekibi ile görüşme sağlayınız.

Tekne kiralama öncesi ve tatil esnasında yanlış anlamalara mahal verip mağduriyet yaşamamak adına yasal prosedürleri dikkate almanız oldukça önemlidir. Aklınızda şüpheye sebep olan konular için yat kiralama şirketindeki yetkili kişilerle irtibata geçmeniz daha sağlıklı bir şekilde adım atmanızı sağlayacaktır.

Yat Sözleşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yat kiralama sözleşmeleri rezervasyonarınızın ve ödediğiniz kiralama bedelinin güvence altına alınmasını sağlayacak yasal düzenlemeleri kapsamaktadır. Tatil rotanız, yiyecek ve içeceklerin detayları, ek olarak satın alınacak hizmetler gibi konular ayrıntılı bir şekilde bu sözleşmelerde detaylandırılmaktadır. Yat kiralama şirketinin kendi haklarını ve müşterilerinin haklarını korumasını sağlayan bu sözleşmenin her maddesini dikkate almak durumundasınız. Sonucunda maddi ya da manevi anlamda mağduriyet yaşamanız söz konusu olabilir. Bunun olmaması için okuduğunuz her maddeyi doğru anladığızdan emin olun. Aksi bir durumda bilgi almak için müşteri temsilcisi ile görüşün. Dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar şunlardır;

  • Tekne içerisinde değerli eşya, para vb. materyallerin kayba uğraması durumunda kiralama şirketleri mesuliyet kabul etmemektedir. O sebeple yanınıza alacağınız eşyalar konusunda filtreleme yapmalısınız.
  • Tatil planınızı gerekleştireceğiniz zaman acil bir işiniz çıkabilir. Beklenmeyen durumların açığa çıkması halinde rezervasyon iptali ya da değişikliği konularında sözleşmede yer alan maddelerdeki zaman dilimleri içerisinde değişiklik sağlayabilirsiniz. Aksi durumlarda yat kiralama şirketi sorumlu değildir.
  • Teknenin kapalı alanlarında sigara içmeme konusunda hassasiyet gösterin. Hem yat kiralama şirketinizi hem de kendinizi zor durumda bırakmayın. Sözleşmede konu ile ilgili maddeyi dikkate alın.

Tekne Kiralamak için En Doğru Zaman

Tekne kiralama yoğunlluğunun sezonsal bazda değişiklik gösterdiğinin bilincinde davranıp, atılımda bulunmanız gerekir. Şirketlerin mavi yolculuk için tekne kiralama dönemini ne zaman açtığını bilmeli, internet sayfalarını takip etmeli ve merak ettikleriniz için iletişim halinde olmalısınız.

Her yıl yazın bitimi ile (ekim ayına tekabül eder) yeni bir tekne kiralama sezonu açılır. Haziran ya da temmuz gibi aylar yazın en güzel dönemleri dolayısıyla da tekne kiralama taleplerinin en yoğun olduğu dönemdir. İstediğiniz tarihte istediğiniz tekneyi kiralamak için rezervasyonunuzu olabildiğince erken bir zaman yapın. Yat kiralama temsilcileri ile birebir telefonda görüşme sağlayarak ya da site üzerinden online rezervasyon talebi oluştururak kısa bir süre içerisinde bu adımı gerçekleştirebilirsiniz. Talepleriniz kiralama şirketleri tarafından en kısa süre içerisinde cevaplandırılır.

En Uygun Tekneyi Nasıl Seçebilirim?

Tekne seçimi konusunda kendi isteklerinizi ve sizinle tatil yapacak kişilerin isteklerini göz önünde bulundurun. Kaç kişi olduğunuz, gerçekleştirmek istediğiniz aktiviteler ya da gezi rotanızın seçeceğiniz yatı şekillendiren konulardır. İnternet sayfalarında yat tanıtımlarını dikkatli bir şekilde inceleyin. En doğru tekne seçimi konusunda kararsız kaldıysanız yat kiralama şirketlerine danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Teknenizi Seçin
Mavi tur için tekne alternatiflerinden birini seçiniz.

Kategori: Teknekiralama
Paylaş