• +90 (252) 612 85 75
  • info@navierayachting.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
×

Yunan adaları, son zamanların en gözde mavi tur rotalarından bir tanesidir. Ülkemiz kıyılarına yakınlığı yanında ortak tarih ve kültürel özellikler de yunan adaları turlarını bizim için çekici kılmaktadır. Ayrıca dünyanın bir çok yerinden, ağırlıklı olarak da Rusya ile Kuzey Avrupa ülkelerinden gelen turistler için yunan adaları yat kiralama imkanları ve özel tur seçenekleri ile çok daha çekici bir tatil destinasyonu haline geldi. Dünyanın herhangi bir noktasından Dalaman, Muğla bölgesine uçak ile ulaşım çok kolaydır. Sonrasında bu limanlardan lüks ve şık bir tekne kiralayarak tüm Yunan adalarını hızlı bir şekilde gezmek mümkündür.

Yunan Adaları mavi yolculuk nedir?

Mavi yolculuk, çoğunlukla hiç tekneden inmeden, bazen bir kaç gün kara görmeden yapılan devamlı deniz yolculuğudur. Bu mavi yolculuk ya da mavi tur terimleri, turizm ve gezi amaçlı yapılan yolculukları adlandırmada kullanılır. Herhangi bir yerden başka bir yere ulaşım amaçlı yapılan yolculuklar bu isimle adlandırılmaz. Dünyanın en güzel mavi tur rotalarından bir kaçı ülkemizin Ege ve Akdeniz kıyılarında bulunmaktadır. Kendi sınırlarımız içerisinde yapılan mavi tur rotaları dışında bir de Yunan kıyıları ile Yunan adalarını kapsayan turlar vardır. Bu turlar, başlangıç noktasına göre Kuzey Yunan adaları turları veya Güney Yunan adaları turları olarak adlandırılır.

Yunan adaları mavi yolculuk rotasında ilk olarak 12 adalar bulunur. Bir süre öncesine kadar yönetimi Türkiye’de olan bu adaların büyük bir kısmında yerleşim devam etmektedir. Bu adaların yine büyük bir kısmının geçim kaynağı da turizmdir. Hem yakın olması hem de kısa bir süre içerisinde bambaşka bir dünyanın kapılarını açması sebebiyle tercih edilirler.  12 ada dışında da Patmos adası, Rodos adası, Santorini ve Mikonos gibi bir çok ada daha vardır. Tüm Yunan adası turları ve diğer Yunan adaları mavi yolculuk rotaları hakkında detaylı bilgileri Yunan adaları turları kısmında bulabilirsiniz. Link!

Tekne ile yunan adalarına gitmek için ne gerekli?

Yunan adaları yat kiralama işlemleri mavi tura çıkmadan önce Ege veya Akdeniz kıyısındaki limanlardan, Türkiye’den yapılmalıdır. İsterseniz yunan adalarından da yat kiralayabilirsiniz ancak bu çok daha pahalı ve zor olacaktır. Tekne ile yunan adalarına gitmek için ne gerekli derseniz, tabi ki ilk cevap vize olacaktır. Shengen bölgesinde yer alan Yunanistan’a giriş yapabilmek için shengen vizesi gereklidir. Ancak, yunan adaları mavi yolculuk rotası kapsamında ziyaret edilirken kapıda vize gibi çeşitli kolay imkanlar bulunabilir. Bu konuda tüm detaylı bilgileri Yunan adaları vize işlemleri bölümünde bulabilirsiniz. Link!

Yatla yunan adaları ulaşımı nasıl yapılır?

Yunan adaları yat turu için, yatı Marmaris liman ya da Bodrum liman gibi adalara en yakın noktalardan tekne kiralamanız daha uygun olur. Yatla Yunan adaları turunu bir kaç farklı şekilde yapabilirsiniz.  İsterseniz kendi özel yatınızı kiralayabilir, isterseniz yat turuna katılabilirsiniz. Bu yat turlarında ağırlıklı olarak kabin kiralama imkanları mevcuttur. Ayrıca büyük gemilerin Yunan adası mavi turlarına da katılabilirsiniz. 

Yunan adaları mavi yolculuk planları bir haftadan başlayarak bir kaç haftaya kadar çıkabilir. Burada süreyi belirleyen nokta hangi adalara gitmek istediğinizdir. Yunanistan adaları mavi tur programları Güney Yunan Adaları ve Kuzey Yunan adaları turları olarak ikiye ayrılır. Bir turda dilerseniz bunlardan birini yapabilir diğerini bir sonraki tura bırakabilirsiniz. Daha uzun denizde kalmak isterseniz ise tüm turları bir seferde tamamlayabilirsiniz.

Özel Tekne İle Yunan Adaları Turu İçin Vize Gerekli mi?

Yunan adalarına özel tekne ile giderken eğer vizeniz yoksa tekneden inmediğiniz sürece sorun yoktur. Ancak eğer tekneden inmek adalarda gezmek, alış veriş yapmak ya da yemek yemek isterseniz vize kontrolünden geçmeniz gerekecektir. Bazı Yunan adaları kapıda vize uygulaması ile kolayca vize verebilirken bazıları buna izin vermez. Bu nedenle eğer özel tekneyle Yunan  adaları turu yapmayı planlıyorsanız yola çıkmadan önce mutlaka hangi adalara gideceğinizi ve vize durumunu kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Kendi Teknemle Yunan Adaları Turu Yapabilir miyim?

Eğer tekneniz teknik ve donanımsal olarak bu tarz uzun  bir tura dayanıklı ise, gerekli izinleri aldıktan sonra kendi teknenizle adalar turu yapabilirsiniz. Eğer Yunan adalarında özel bir porta girmek, teknenizi bırakmak isterseniz ise yola çıkmadan önce ya da oraya vardığınızda çeşitli izinler almanız gerekebilir. Ayrıca özel tekneniz Yunan adaları turu yaparken adalarda gezebilmeniz için de vizeniz olmalıdır.

Ege Adaları Tekne Turu Nedir?

Ege Adaları denildiğinde çoğunlukla kast edilen Yunanistan adalarıdır. Türkiye limanlarından başlayan turlar genelde Yunan adaları mavi turları olmakla birlikte İtalya kıyılarına kadar uzanan genişlikte turlar da yapılabilir. Ege denizindeki adalar 12 ada olarak da adlandırılır. 12 ada turu demek Yunan adaları turu demektir.

Yunan Adaları Vizesiz Mavi Tur Alternatifleri Var mıdır?

Yunan adaları vizesiz yolcunun karaya çıkıp dolaşmasına izin vermemektedir. En azından şu an için Türk vatandaşlarının böyle bir hakkı yoktur. Kapı vizesi veren Midilli gibi adalara girmek için kapıda vize alınabilir. Diğer adalar için ise shengen vizesine sahip olmak gerekir.

Büyük mavi tur gemileriyle yapabileceğiniz bazı kabin yolculuklarında günübirlik turlar için vize gerekmeyebilir. Bunun için bu şirketlerle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Yunan Adaları Yat Kiralama

€ 500
ANDRIAKE GULET
€ 1250
YÜCEBEY 1 GULETİ
€ 2000
TANEM H YAT
€ 1000
SUMRU SULTAN YAT
€ 750
SADRİ USTA GULET
€ 1200
PRINCESS LILA YAT
€ 1000
PINAR 111 GULET
€ 850
PICCOLO GULET
€ 600
OASIS GULET
€ 1700
ARTEMİS & SİMAY GULET
€ 500
IDEFIX GULET
€ 800
HERMES GULET

Naviera Email Listesi

Duyuru ve Haberlerden haberdar olabilmek için hemen e-mail listemize kayit olun...