• +90 (252) 612 85 75
  • info@navierayachting.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
×

Destinasyon Haritası

Dalaman Havalimanına bir saat uzaklıkta olan Marmaris, Muğla ilinin 13 ilçesinden bir tanesidir. Milattan önce 12 binlere kadar giden tarihi ile bölgenin en eski yerleşim birimlerinden bir tanesidir. Rodos adası gibi önemli Ege adalarına açılan bir kapı durumunda olduğu için yıllarca boyunca çeşitli milletlerin egemenliği altında kalmıştır. Akdeniz ve Ege’nin en verimli topraklarından biridir.

Kentin en eski antik adı Fiskos’tur. Yapılan kazılarda ortaya çıkarılan kaynaklarda bu bilgiler bulunmuştur. Bu antik kentin kalıntıları Marmaris içerisinde görülebilir. Ilçe çevresinde onlarca antik kent bulunmaktadır. Bu kentlerin büyük bir kısmı Karia döneminden kalmadır. Karia, Kar’ın ülkesi anlamına gelir.

Marmaris’in tarihi

Adını buraya yerleşen Türkmenler tarafından mermer şehri yani mermeris olarak alan şehir, zamanla Marmaris olarak adlandırılmıştır. Zamanında mermer ticareti ve liman ticareti sayesinde oldukça zengin ve önemli bir konuma gelen bölgenin antik çağlarda kendi parası vardır. Bu da buradaki topluluğun hem ekonomik anlamda hem de politik anlamda ne kadar güçlü olduğunu gösterir.

Marmaris kalesi Kanuni Sultan Süleymen tarafından yaptırılmıştır. Hala ilk günkü ihtişamını koruyan küçük kale, Ege denizi ile Yunan adalarını direk karşıdan görür.

Marmaris’e nasıl gidilir?

Marmaris, ulaşım açısından bölgenin en avantajlı noktalarından biridir. Hem denizden hem karadan hem de havadan ulaşım oldukça kolaydır. Muğla’dan araçla kolaylıkla ulaşılabilen turizm beldesi Dalaman havalimanına da oldukça kolaydır. Bodrum körfezinin karşısında kalan Marmaris, deniz yolu ile ulaşım için de çok merkezi bir konumdadır.

Marmaris ve çevresinde gezilip görülebilecek yerler

Marmaris, Datça yarımadasına oldukça yakın olup çevresinde onlarca koy, körfez ve plaj bulunan bir yerdedir. Sedir adasına, Dalyan’a, iztuzu plajına ve daha bir çok tarihi, doğal alana yakın bir konumda olan Marmaris’in plajı oldukça büyüktür. Marmaris; merkez ve içmeler olarak iki kısma ayrılır. Her tarzda restaurant, cafe ve bar bulabileceğiniz bölgede çok sayıda otel, hostel ve apart otel bulunur.

Marmaris merkez, çevre ilçeler, koyları ve adaları yanında Akyaka, Dalyan gibi bölgeler de oldukça çekicidir. Geniş marinası sayesinde mavi tur yolculuklarının başlangıç ve bitiş noktaları olarak oldukça popülerdir. Naviera Yachting kalitesiyle marmaris yat kiralama seçeneklerinden birini tercih edebilir, bu eşsiz doğa manzaralarını hem karadan hem de denizden görme şansı yakalayabilirsiniz.

Diğer Destinasyonlar

Naviera Email Listesi

Duyuru ve Haberlerden haberdar olabilmek için hemen e-mail listemize kayit olun...