Şifrenizi Sıfırlayın

Arama Sonuçları
Eylül 11, 2020

Kiralık Tekne Özellikleri Nelerdir?

Tekne tatilinizin iyi geçmesi için iyi bir tatil planı oluşturmak yeterli gelmeyecektir. Tatil planının yanında size ve ailenize uygun en doğru tekneyi seçebilmenizde önemlidir. “Yapacağınız tatilin kapsamı nedir, tekneden beklentiniz nedir ya da teknede olmazsa olmazınız nedir?” şeklinde uzayıp giden listedeki soruların yanıtlarını kesin bir şekilde vermelisiniz. Bu sayede seçeceğiniz teknede olması gereken özellikleri en doğru şekilde belirleyebilirsiniz. Aslında istek ve talepleriniz size büyük oranda rehberlik edecektir.

Kiralayacağınız teknenin özellikleri, sizin nasıl bir tatil yapacağınızın anahtarıdır. Konforlu, lüks ya da kaliteli bir Mavi Tur tatili için aradığınız tekneyi bulmanız önemlidir. Büyük, küçük, su sporları yapabileceğiniz ekipmanları barındıran, barındırmayan, kaptanlı ya da kaptansız tekneleri ihtiyacınız dahilinde tercih edebilmeniz mümkün. Yazımızın devamında teknelerin özelliklerini daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Kaptanlı Tekne mi? Kaptansız Tekne mi?

Yat kiralama şirketleri, kiralama konusunda müşterilerine kaptanlı ve kaptansız olmak üzere 2 farklı seçenek sunmaktadır. Her iki durumunda avantaj dezavantajları olduğunu bilmelisiniz. O sebeple durumları birbirleriyle kıyas edeceğiz.

Tekneyi kaptanlı tercih etmeniz halinde rotayı kendi isteğinizle oluşturmanız pek olası değildir. Fakat bölgeye hakim bir kaptana sahipseniz, kaptan sizi en popüler koylara götürebilir. Bu anlamda kesinlikle verimli bir tatil geçireceğinizi söylememizde fayda var. Amatör denizcilik ya da kaptanlık belgeniz varsa kaptanlı bir gemi kiralamanıza gerek yoktur. Özel Yat Kiralama yaparak Özgürce istediğiniz rotayı oluşturabilirsiniz. Ayrıca teknenin kaptanlı ya da kaptansız olması kiralama bedeli konusunda da büyük farklar yaratacaktır.

Tekne KiralamaTekne Kabinleri Özellikleri

Tekne tatili yapmak isteyenler için en önem arz bir diğer konu ise kabinlerin özellikleridir. Kiralık tekne bakarken kabinlerin sınıflandırılması ve özellikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekir. Bu sayede sizin ve birlikte tatil yapacağınız kişilerin konaklamasını en rahat şekilde sağlayabilirsiniz. Tekne kabinlerini şöyle sınıflandırılır;

 • Master kabin: Yükseltilmiş köşeye sahip olan aynakıç tipi guletlerde yer alan suit odalara verilen isimdir. Teknenin ana kabini olarak bilinmektedir.
 • Double kabin: Adından anlaşılacağı üzere çift kişilik yataklara sahip kabinlerdir.
 • Twin kabin: Yine double kabinler gibi iki kişinin kalabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Fakat iki tane tek kişilik yatak bulunmaktadır.
 • Triple kabin: İçerisinde 3 tane tek kişilik yatak bulunduran kabinlere verilen isimdir.
 • VIP kabin: Genelde çift kişilik olur. İçerisinde özel olarak sağlanan imkanlar vardır. Diğer kabinlerden üstün niteliklere sahiptir.
 • Mürettebat kabini: Yolcuların rahatı ve mahremiyeti göz önünde bulundurulduğundan aşçı, kaptan ya da temizlik personeli gibi mürettebata mensup kişilerin kaldığı çalışan kabinleridir.

Yat kiralamada en çok tercih edilen lokasyonlar

Mavi tur için ülkemizde bir çok lokasyon bulunmaktadır fakat bunlardan en çok tercih edilen yerler arasında Fethiye, Marmaris, Göcek ve Bodrum bulunmaktadır, bu sayfalarımızdan bölge hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Teknede Bulunan Ekipmanlar

Teknede bulunan ekipmanlar tatil süresince yaşamınızı büyük oranda kolaylaştıracaktır. Salon, güverte, mutfak, banyo gibi alanlarda bulunan ekipmanların tam teşekküllü olması oldukça önemli bir konudur.

Klima: Teknede olmazsa olmaz diyebileceğiniz bir eşyadır. Her yanı klima ile donatılmış tekneleri tercih etmeniz sizin açınızda avantajlı olacaktır. Bazı tekne kiralama şirketleri klima kullanımını kiralama bedeli üzerinden kısıtlamaktadır. Kiralayacağınız teknede böyle bir durumun olup olmadığını iyice araştırın.

İnternet bağlantısı: Tatile geldim elimi eteğimi dünyadan çekmeliyim diye düşünmeyin. Su, yemek gibi temel bir ihtiyaç haline gelen internete ne zaman ihtiyacınız olacağını kestiremezsiniz. İnternet bağlantısı problemi olmayan bir yatı tercih etmek işlerinizi sağlama almak demektir.

Tam güvenlik ekipmanları: Tekne tatilinde ilk öncelik elbette ki güvenliktir. Her anlamda güvenlik ekipmanları ile donatılmış bir tekne hem sizi güvende hissetirecek hem de mağduriyet yaşamanızı engelleyecektir.

Tam donanım mutfak: Fırın, buzdolabı, kahve makine gibi aklınıza gelen her türlü muftak araç, gereçlerinin bir arada bulunduğu bir teknede eşsiz lezzetleri yakalayabilirsiniz.

TV, DVD ve Playstation: Doğaya yönelik bir kamp tatili yapmadığınıza göre, sinema geceleri düzenleyemeye devam edebilir ya da playstation ile arkadaşlarınızla kıran kırana mücadele edebilrisiniz. Bunu yaparken harika vakit geçirebilirsiniz.

Su sporları: Hemen hemen her kalitedeki gulet, tekne ve motoryatlarda su sporlarını yapabilecek ekipmanları bulabilmeniz muhtemeldir. Hele de servis botu olan bir tekne kiraladıysanız aksiyondan yerinizde duramayacaksınız. Ringo, kano, muz ya da wake board aklınıza gelebilecek tüm su sporları deneyimlemeli tatilinizi değerli kılmalısınız. Bunların yanında snorkel ve balık tutma malzemeleri ile de ilgili arkadaşlarınız iyi vakit geçirebilir.

Teknenizi Seçin
Mavi tur için tekne alternatiflerinden birini seçiniz.

Kategori: Teknekiralama
Paylaş

2 thoughts on “Kiralık Tekne Özellikleri Nelerdir?

 • Engin ALP
  on Eylül 12, 2020

  Yat kiralama yapmayı düşünüyorduk, şimdi bu sayfayı bulduk çok bilgilendirici bir makale olmuş, çok teşekkürler.

  Reply
  • on Eylül 12, 2020

   Tekne kiralama ve mavi tur ile ilgili her türlü bilgiyi sunmaktan mutluluk duyarız. Şimdiden iyi tatiller

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.